Euro NCAP czyli European New Car Assessment Programme to niezależna organizacja non profit, która zajmuje się bezpieczeństwem pojazdów sponsorowana przez inne niezależne organizacje, które są wspierane przez rządy niektórych krajów europejskich. Powstała w 1997 roku, a jej głównym celem jest testowanie samochodów.
Euro NCAP stworzyło pięciogwiazdkową skalę oceny bezpieczeństwa po to by pomóc konsumentom ora firmom w wyborze najbezpieczniejszego pojazdu. Ocena ta jest określana na podstawie wielu testów pojazdów, które w pełni są zaprojektowane i przeprowadzane przez Euro NCAP. Owe test w uproszczony sposób przedstawiają różne scenariusze wypadków, które mogą skutkować zranieniem czy śmiercią osób znajdujących się w pojeździe. Oceny bezpieczeństwa oczywiście nie odzwierciedlają w pełni rzeczywistości, jednak dzięki nim technologia jest lepsza, a to przynosi prawdziwą korzyść wszystkim konsumentom. Jak wspominaliśmy skala jest pięciogwiazdkowa. Liczba ta odzwierciedla skuteczność samochodu w testach. Im większa ilość gwiazdek tym lepiej. Duża liczba pokazuje, iż wynik testu był dobry, a rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa w danym modelu samochodu są łatwo dostępne dla wszystkich konsumentów. Ocena gwiazdowa wykracza poza wymogi prawne i nie wszystkie nowe pojazdy muszą przejść testy Euro NCAP. Samochód, który spełnia minimalne wymagania prawne, nie będzie kwalifikował się do żadnych gwiazdek. Oznacza to również, że samochód, który jest źle oceniony, niekoniecznie jest niebezpieczny, ale nie jest tak bezpieczny, jak jego konkurenci, którzy zostali ocenieni lepiej.
Od 2016 roku niektóre samochody mają podwójną ocenę gwiazdkową . Jedna ocena opiera się na samochodzie wyposażonym tylko w sprzęt, który jest standardem w każdym wariancie modelu w całej UE. Druga ocena opiera się na samochodzie z dodatkowym „pakietem bezpieczeństwa”, który może być oferowany konsumentom jako opcja dodatkowa. Dodatkowe wyposażenie bezpieczeństwa zawarte w pakiecie bezpieczeństwa zwiększy ocenę bezpieczeństwa samochodu, a zatem druga ocena w gwiazdkach pokazuje poziom bezpieczeństwa, jaki może osiągnąć samochód, jeśli ten dodatkowy sprzęt zostanie uwzględniony. Nie każdy samochód ma tę drugą ocenę, ale gdy jest dostępna, pomaga konsumentom w zrozumieniu korzyści dodatkowego wyposażenia wyrażonego w dodatkowych gwiazdach. Co oznaczają natomiast same gwiazdki? Jedna – krańcowa ochrona przed zderzeniami. Dwie – normalna ochrona, brak technologii zapobiegania wypadkom. Trzy – średnia lub dobra ochrona, dalej bez technologii zapobiegającej wypadkom. Cztery – dobra ochrona przed zderzeniami, dodatkowa ochrona przez wypadkiem może być obecna. Pięć gwiazdek – bardzo dobra ochrona, dobre wyposażenie w solidną technologię unikania wypadków.