Awarie samochodów są nieuniknione. Przyczynami mogą być ich wiek lub mało doświadczony kierowca, czego wynikiem może być kolizja. Czasami usterkę naprawimy na miejscu, ale czasami trzeba będzie pojechać do specjalisty. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na lawecie to jedynym wyjściem będzie holowanie auta.
Co jest potrzebne by bezpiecznie holować auto? Oczywiście dwa auta. Jedno sprawne i te drugie. Żarty jednak na bok. Niezbędna będzie odpowiednia linka do holowania. Do aut osobowych powinna starczyć syntetyczna o długości 4-6 metrów. Kupimy ją na każdej stacji benzynowej lub w każdym sklepie motoryzacyjnym. Znajdziemy ją również w większości supermarketów. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Ich wysokość zależy od długości, grubości oraz marki linki. Potrzebny będzie również trójkąt ostrzegawczy, który jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. W przypadku jego braku należy niezwłocznie go zakupić. Dobrze by było również by posiadać w bagażniku kable rozruchowe. Auto holowane powinno mieć sprawne światła pozycyjne oraz kierunkowskazy, dlatego w przypadku rozładowania się akumulatora kable będą niezbędne. Podczas holowania trójkąt umieszczamy z tyłu po lewej stronie. W przypadku słabej widoczności lub holowania nocnego należy włączyć światła pozycyjne – nigdy nie włączamy świateł awaryjnych. Linka musi być odpowiednio umocowana tak by się nie odczepiła. Linki nie podczepiamy do zderzaka czy wahaczy. Większość samochodów ma specjalne miejsce do zaczepienia linki, które skrywają się pod zaślepką.
Najważniejsze zasady w trakcie holowania są następujące: linka musi być napięta, sygnalizowanie skrętu musi być widoczne na obu samochodach, na trasach dwu pasmowych należ jechać prawym pasem, dobrze by kierowcy mieli ze sobą zapewnioną łączność , na przejściach dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność. Należy również zapamiętać, iż nie wolno holować samochodu z automatyczną skrzynią biegów bo może to doprowadzić do kosztownej naprawy. Holowanie samochodu nie jest takie proste, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Prędkość nie może przekroczyć 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza terenem zabudowanym. Jeżeli kierowca ma wykupione AC to bardzo często ma również możliwość skorzystania z darmowej lawety, dlatego dobrze jest się zorientować czy nasze ubezpieczenie daje taką możliwość. Ważne jest to, iż nieodpowiednie holowanie wiąże się z mandatem dla obu kierowców.