Jak każdego roku również i w 2018 organizowana jest akcja znicz. Niestety z każdym rokiem dowiadujemy się, iż w okresie 1 listopada dochodzi do wielu wypadków, w których giną ludzie. Dodatkowo wielu kierowców zasiada za kółko nietrzeźwych, dlatego też tak mocno akcja Znicz jest potrzebna.
Czym jest akcja Znicz? Otóż każdego roku tysiące policjantów wspieranych przez innych funkcjonariuszy oraz inne służby dba o nasze bezpieczeństwo w ramach organizowanej akcji Znicz. Jest to coroczne, ogólnopolskie przedsięwzięcie organizowane przez policję w okresie Wszystkich Świętych. W tym okresie wielu Polaków jedzie odwiedzić groby zmarłych, więc ruch na drogach jest dużo większy niż w „zwykły” dzień. Celem akcji jest więc zwiększenie bezpieczeństwa w tym ruchliwym czasie. Podczas akcji Znicz na drogach wylotowych i trasach blisko cmentarzy pojawia się więcej patroli policji. Służby kontrolują trzeźwość kierowców oraz kierują ruchem w okolicach nekropolii. W zorganizowanej akcji bierze udział niemalże 6 tysięcy policjantów i policjantek. Pomagają im straż miejska, ZHP oraz Żandarmeria Wojskowa. Największa ilość patroli będzie widoczna przy cmentarzach oraz na trasach wylotowych dużych miast.
W tym roku akcja trwa od środy 31.10.2018, aż do 3.11.2018, chociaż może się przedłużyć do 5 listopada. Wtedy to właśnie wielu rodaków będzie wracało do swoich domów po okresie świątecznym. Jak co roku po zakończeniu akcji zostaną udostępnione wszelkie statystyki związane z akcją Znicz. Jak wyglądały statystyki w poprzednich latach? W 2017 roku zatrzymano 1821 osób nietrzeźwych, stwierdzono 609 wypadków, w których 719 osób zostało rannych, a 53 zginęły. W 2016 roku natomiast zatrzymano 1363 osoby nietrzeźwe, stwierdzono 534 wypadki, w których 654 osoby zostały ranne, a 59 zginęło. Dane te pokazują tylko jak nierozważni są Polacy i jak akcja Znicz jest potrzebna. Policja jak co roku apeluje by osoby, które nie muszą korzystać z samochodu, skorzystały z innych środków transportu, np. z komunikacji miejskiej. Pozwoli to zmniejszyć ryzyka wypadków oraz zwiększy płynność ruchu na drogach dużych miast, w szczególności blisko cmentarzy.