Wakacje dobiegły końca, a tym samym zakończył się najpopularniejszy okres wakacyjnych wyjazdów urlopowych. Czas zatem na podsumowanie bezpieczeństwa na polskich drogach oraz publikowanie różnych statystyk związanych z sytuacjami drogowymi. Jak podają poszczególne wojewódzkie komendy policji z całego kraju, poziom bezpieczeństwa na drogach w poszczególnych województwach różnił się, jednak ogólnopolski bilans jest niestety nie najlepszy.
Zgodnie z uśrednionymi danymi zaprezentowanymi przez policję, w te wakacje blisko pół tysiąca osób straciło życie w wypadkach drogowych. Kolejne siedem tysięcy osób zostało w nich rannych. W trakcie trwania wakacji szkolnych, czyli w okresie dwóch miesięcy lipca i sierpnia, doszło do 5.666 wypadków drogowych. Nie jest także do przemilczenia liczba zatrzymanych kierowców jadących na podwójnym gazie. To liczba ponad 17 tysięcy osób. Już statystyka samego ostatniego weekendu wakacji, czyli z dni 28-30 sierpnia, pokazuje, że na polskich drogach wciąż króluje brawura i pośpiech. Jak pokazują statystyki policyjne, w ten weekend doszło aż do 291 wypadków. Zginęło w nich aż 21 osób, a rannych zostało 361 osób. I znów niechlubne statystyki zatrzymań nietrzeźwych kierowców udowodniły, że Polacy wciąż tolerują alkohol u kierowców. Zatrzymano bowiem 1.440 osób kierujących na podwójnym gazie.
Policjanci jednak podkreślają, iż pomimo przerażających statystyk, te wakacje okazały się bezpieczniejsze dla użytkowników dróg niż poprzednie. Odnotowano bowiem o 10% mniej wypadków, a i liczba osób zabitych na polskich drogach była mniejsza. Jak się przypuszcza, jest to wynik zaostrzenia przepisów ruchu drogowego, które dają prawo zatrzymania prawa jazdy między innymi za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h oraz za przewożenie niedozwolonej liczby pasażerów. Ten „straszak” na kierowców najwyraźniej zadziałał i większość z nich zdjęła nogę z gazu i pilnowała przestrzegania prawa. Niestety, wciąż trafiają się nieodpowiedzialni użytkownicy dróg, którzy za nic biorą sobie kolejne kampanie społeczne mówiące o konsekwencjach prowadzenia samochodu po alkoholu czy narkotykach. Niestety, zdarzały się także wypadki śmiertelne z udziałem niedozwolonej liczby pasażerów w pojeździe. Najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi na bocznych drogach, powiatowych, gminnych, po których z imprez wracają młodzi ludzie. Zabierając nadliczbowych pasażerów narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo.
Jak wskazują policjanci częstą przyczyną wypadków jest nieuwaga kierowców. Wynika ona albo ze zmęczenia, albo z faktu rozproszonej uwagi. Niestety, wciąż kierowcy piszą sms’y w trakcie prowadzenia auta labo ustawiają nawigację. To częste przyczyny utraty kontroli nad tym, co się dzieje na drodze i dochodzi do wypadku.