Codziennie używa jej miliony kierowców. Jest najpopularniejszym gadżetem samochodowym. Skutecznie wyparła mapy samochodowe, które jeszcze 10 lat temu były niezastąpione w każdym samochodzie. Mowa o nawigacji samochodowej, czyli popularnym GPS. Ale nawigacja to nie tylko mapa, to także informacja o korkach, utrudnieniach w ruchu czy wypadkach drogowych. Nawigacją posługują się zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Z jej pomocą planują podróż kierowcy bez doświadczenia, z dużym doświadczeniem, kierowcy zawodowi czy taksówkarze.
Jest niezwykle prostym i skutecznym narzędziem pomagającym dotrzeć szybko do celu. Tymczasem nawigacja ma także ciemną stronę, o której czasem słyszy się w wiadomościach.
Popularny GPS to wielofunkcyjne urządzenie, które oprócz wyznaczania trasy i prowadzenia przez nią kierowcy ma także inne, bardzo przydatne funkcje. Nowoczesne urządzenia dają bowiem kierowcy możliwość wyboru trasy na szybszą, o lepszej nawierzchni czy bardziej malowniczą. Można zaplanować sobie podróż przez miasta lub wręcz odwrotnie, omijając wielkie aglomeracje. Wiele modeli urządzeń pozwala także na słuchanie radia czy swojej muzyki, ewentualnie audiobooka.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie nawigacji jako przewodnika po mieście. Kiedy osiągnie się cel podróży, niektóre urządzenia pozwalają na przekształcenie swych funkcji w przewodnika po nowym mieście. Zabiera się wówczas urządzenie ze sobą i można już spokojnie zwiedzać. To świetny pilot wycieczki, który pokaże gdzie można dobrze zjeść na przykład potrawy regionalne.
Nowoczesne urządzenia mają także wbudowaną możliwość wezwania pomocy poprzez wyszukanie numeru pomocy drogowej. Ta funkcja jest niezwykle przydatna, gdyż obejmuje także inne kraje niż tylko Polskę.
Bardzo przydatnym rozwiązaniem stosowanym we wszystkich nawigacjach jest system głosowy, który pozwala na nieodrywanie wzroku od drogi, a wysłuchiwanie komend i poleceń dotyczących dalszej trasy. Niektóre urządzenia pozwalały na ustawienie głosów niektórych gwiazd, w tym zagranicznych. Wielką popularnością cieszył się krotki filmik na pewnym portalu, który pokazywał, że nawigacja „mówiła” głosem znanego amerykańskiego aktora Morgana Freemana.
Jednak, jak przy każdym stosowaniu gadżetu samochodowego, należy zachować czujność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Po pierwsze dlatego, że sytuacja na drogach, zwłaszcza polskich, zmienia się dość dynamicznie. Polskie drogi są w budowie, co utrudnia podróżowanie przez nasz kraj. Nawigacje nie zawsze nadążają z uaktualnieniem stanu dróg, więc należy czytać znaki, zwłaszcza w okolicach budowy. Po drugie trzeba pamiętać, że mapy nawigacyjne należy aktualizować. Często pojawia się problem braku dostępności aktualnej mapy, aktualizacje są płatne, niepełne. Zatem nic nie może zwolnić kierowcę od zachowania ostrożności i dla bezpieczeństwa swojego i współpodróżnych, czytania znaków i informacji drogowych.
Należy pamiętać, że nawet najnowocześniejszy, najlepszy, najdroższy sprzęt nawigacyjny nie zastąpi zdrowego rozsądku i myślenia za kierownicą.