Każdy kierowca powinien wiedzieć jak się zachować w przypadku osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych. Pamiętajmy, że pomoc poszkodowanym to nasz obowiązek, dzięki któremu możemy uratować komuś życie zanim na miejsce dotrze karetka. Warto znać zasady pomocy, mogą się kiedyś przydać.
Zasady postępowania w przypadku wypadku komunikacyjnego są następujące. Należy najpierw zatrzymać samochód oraz ocenić sytuację pod względem bezpieczeństwa. Później wezwać pomoc, ustawić trójkąt, włączyć światła awaryjne i wyłączyć silnik. Pamiętajmy również o zaciągnięciu hamulca ręcznego we własnym pojeździe, a także jeżeli jest taka możliwość to również w samochodach, które uczestniczyły w wypadku. Następnie należy ocenić stan poszkodowanych i przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy.
Jak to ma wyglądać dokładnie? Pierwsza sprawa – zabezpieczenie miejsca wypadku. Musimy się upewnić czy samochody nadjeżdżające są dostatecznie ostrzeżone o zaistniałej sytuacji, by nie doszło do kolejnego nieszczęścia. Sprawdź czy stacyjki samochodów są wyłączone. Nie zapalaj również papierosa, w szczególności jak czujesz zapach paliwa. Dzwoniąc po pomoc wybieramy numer 999 lub 112, lub jeżeli nie mamy przy sobie telefonu prosimy pierwszą lepszą osobę by tak uczyniła.
Przez telefon należy podać jak najbardziej precyzyjne wskazówki na temat miejsca wypadku, tak by profesjonalna pomoc nie miała problemu z dotarciem na miejsce. Należy sprawdzić przytomność ofiar, lekko klepiąc je po obojczyku. Jeżeli ofiara jest przytomna, staramy uzyskać od niej jak najwięcej informacji, przekazując je operatorowi z numeru 999. Jeżeli ofiara jest nieprzytomna, należy sprawdzić jej drogi oddechowe, oddychanie oraz krążenie. Sprawdzając drogi oddechowe, należy sprawdzić czy osoba nie ma złamanych kości lub obrażeń głowy, kręgosłupa czy szyi. Jeżeli nic takiego nie stwierdzimy to w celu oczyszczenia dróg oddechowych należy położyć jedną rękę na czole ofiary, przechylając ją delikatnie do tyłu. Następnie należy położyć dwa palce pod podbródkiem i lekko go unieść, sprawdzając czy nic nie blokuje dróg oddechowych ofiary. Jeżeli jesteśmy przekonani, że poszkodowany ma obrażenia pourazowe, takie jak załamanie kości, nie należy ruszać jego głowy tylko unieść lekko podbródek i sprawdzić czy nie ma niedrożności w ustach, która mogłaby spowodować trudności w oddychaniu.
Sprawdzamy czy ofiara wypadku oddycha na dwa sposoby. Możemy nasłuchiwać przy ustach, przybliżając policzek nad usta ofiary lub obserwować przez chwilę czy klatka piersiowa się porusza.
W jaki sposób sprawdzamy krążenie? Pamiętajmy, że objawami krążenia są kaszel, ruch oraz oddychanie. Jeżeli ofiara nie wykazuje objawów krążenia musimy przejść do zastosowania metody sztucznego oddychania oraz uciskania klatki piersiowej. Jeżeli nie jesteśmy pewni jak to wykonać, poprośmy inne osoby, które mogą mieć skończony kurs pierwszej pomocy. Pamiętajmy to jest sprawa bardzo ważna, jeżeli nie jesteśmy pewnie jak wykonać ten zabieg prawidłowo, poprośmy o pomoc np. operatora z numeru 999.