W dzisiejszych czasach coraz trudniej wyobrazić sobie życie bez samochodu, zwłaszcza, gdy dziennie do pokonania jest kilka lub kilkanaście kilometrów. Dom-praca-zakupy-dom to często odległości nie pozwalające na przebycie ich pieszo, zwłaszcza kobiecie w ciąży. Rozwiązaniem może być komunikacja miejska, jednak nie zawsze pasuje rozkład jazdy czy umiejscowienie przystanków. Dlatego przyszłe mamy decydują się na podróżowanie samochodem, nie rzadko jako kierowcy. O czym powinna pamiętać przyszła mama siadając za kółkiem?
Przede wszystkim, najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo – zarówno kobiety, jak i jej nienarodzonego dziecka. Do tego naturalnie istotne jest bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Przyszła mama siadając za kierownicą powinna czuć się co najmniej dobrze, być wypoczęta i upewnić się, że może prowadzić samochód.
Do szeregu czynności zapewniających bezpieczeństwo osób przebywających w samochodzie należy obowiązek zapięcia pasów. Kobiety w ciąży są z tego obowiązku zwolnione przez przepisy kodeksu drogowego, nie zaleca się jednak przestrzeganie tego przywileju. Zapięte pasy podczas zderzenia powodują zatrzymanie podróżującego na miejscu. W przypadku ich nie zapięcia, człowiek wylatuje z auta, co niejednokrotnie skończyło się tragedią.
Kiedy ciąża jest widoczna lub bardzo zaawansowana zapinanie pasów może być dość uciążliwe. Pasy bowiem mają taką konstrukcję, że mogą uciskać na brzuszek przyszłej mamy, co jest wielce niepożądane z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa maluszka. Specjaliści opracowali kilka wskazówek, które mają ułatwić podróżowanie ciężarnych oraz zwiększyć ich bezpieczeństwo w podróży. Po pierwsze zaleca się zjęcie obszernych ubrań tak, by pasy były jak najbliżej ciała. To pozwoli na lepsze trzymanie ciała podczas ewentualnego wypadku. Po drugie należy odpowiednio ustawić siedzenie, by brzuszek znalazł się w bezpiecznej odległości od kierownicy, ale by kobieta sięgała nogami do pedałów. Zapinając pasy należy tak je umieścić, by dolny pas nie przebiegał przez brzuszek, a znalazł się jak najniżej, pod nim. Następnie należy przeciągnąć pas piersiowy między piersiami i odciągnąć. Nie wolno przeciągać pasa pod pachę lub na plecy, ponieważ może mieć to tragiczne konsekwencje zarówno dla matki jak i dziecka.
W sklepach dostępne są tzw. adaptery na pasy dla ciężarnych kobiet. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje. Należy jednak wybrać ten, który jest najwygodniejszy dla kobiety i najbezpieczniejszy dla obojga. W zapinaniu pasów ważne jest, aby przytrzymywały one pasażerkę na wysokości miejsc, które są najmniej narażone na urazy – miednicy czy górna część tułowia. Ważne jest także to, że te adaptery mogą być stosowane zarówno dla przyszłych mam, które kierują jak i tych, które są pasażerkami.
Należy pamiętać, że bezpieczeństwo jest wartością bezcenną i należy o nie zadbać w jak najpełniejszym stopniu.