Muzyka w samochodzie a bezpieczeństwo

Widok auta mknącego szybko przez ulice miasta z nadmierną prędkością, z którego wydobywa się głośna muzyka nie należy do rzadkości. Dla wielu jest to bardzo irytujące. W związku z tym powstaje ważne pytanie. Czy głośne słuchanie muzyki w naszym aucie ma wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu? Okazuje się, iż tak.
Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, iż rodzaj muzyki jakiej słuchają podczas jazdy ma wpływ na ich styl jazdy. Duża część posiadaczy pojazdów dostosowuje prędkość jazdy do tempa poszczególnych utworów. Bardzo często robią to również nieświadomie. Część piosenek wręcz usypia kierowców co obniża ich koncentrację, a część wręcz prowokuje do bardziej agresywnej i nierozważnej jazdy. Dlatego będąc świadomymi tej wiedzy należy pamiętać, że niewinna piosenka naszego ulubionego zespołu może nas zdekoncentrować na tyle by doprowadzić do nieszczęśliwego zdarzenia drogowego.
Kolejny aspekt dotyczy kultury jazdy. Zbyt głośne słuchanie muzyki w samochodzie jest niekulturalne, a do tego skrajnie niebezpieczne. Muzyka może odwrócić uwagę kierowcy o tego co dzieje się na drodze, co może doprowadzić 5948895177_15f7c9b2c5_zdo stłuczki lub wypadku. Dodatkowo bardzo głośna muzyka może zagłuszyć to co dzieje się na zewnątrz naszego pojazdu, np. sygnał dźwiękowy pojazdu uprzywilejowanego takiego jak policja, karetka, czy straż pożarna.
Niewybaczalnym błędem natomiast jest słuchanie muzyki w słuchawkach w trakcie prowadzenia auta. Nie chodzi tutaj o słuchawki do rozmawiania przez telefon, ale zwykle słuchawki służące do słuchania muzyki. Niestety jest to zjawisko coraz częściej obserwowane, zwłaszcza wśród młodych kierowców.
Pojawia się pytanie. Czy głośna muzyka może być przyczyną otrzymania mandatu? Teoretycznie nie, ponieważ nie ma przepisu, który bezpośrednio zabrania słuchania muzyki w trakcie jazdy samochodem. Trzeba jednak pamiętać, iż policja posiada narzędzia, które mogą ukrócić ten proceder. Zgodnie z artykułem 51 kodeksu wykroczeń: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Artykuł 86 kodeksu wykroczeń mówi natomiast o tym, że jeżeli ktoś nie zachowa należytej ostrożności, powodując zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym podlega karze grzywny. Jak wysoki może być mandat za takie wykroczenia? Otóż górny pułap sięga kwoty 500 zł.
Reasumując, głośne słuchanie muzyki w trakcie prowadzenia naszego auta może b14673975001_2d369c8fef_zyć irytujące dla innych uczestników ruchu oraz skrajnie niebezpieczne dla nas i wszystkich wokół. Pamiętajmy, iż jazda samochodem to nie zabawa i należy przestrzegać podstawowych zasad bezpiecznej jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *