ADAC

Pod skrótem ADAC kryje się niemiecki automobilklub zrzeszający miliony członków. Allgemeiner Deutscher Automobil-Club to największe na świecie stowarzyszenie motocyklistów oraz drugi po amerykańskim AAA automobilklub. Obecna siedziba stowarzyszenia znajduje się w Monachium a w samym ADAC pracuje ponad 3300 osób.
ADAC został założony w roku 1903 w Stuttgarcie pierwotnie pod nazwą Deutsche Motorradfahrer-Vereinigung. Obecna nazwa funkcjonuje od roku 1911. Obecne logo to sylwetka czarnego orła pruskiego na żółtym tle z napisem ADAC, jednak najbardziej rozpoznawalnym znakiem nie jest orzeł, ale właśnie owe cztery litery. Czym zajmuje się niemiecki automobilklub? Jego głównym statutowym zadaniem jest monitorowanie, a także promowanie transportu drogowego, sporty motorowe, jak również turystyka. stary-motocykl-ADACGeneralnie ADAC ma chronić interesy zmotoryzowanych użytkowników oraz angażować się na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, edukować kierowców i pomagać w ochronie środowiska. Dodatkowo klub wspiera ratownictwo lotnicze oraz wszędzie tam gdzie trzeba, występuje w ochronie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Wiele osób uważa organizację ADAC za najbardziej wpływową w samych Niemczech, ale również za jednego z największych lobbystów na świecie. Klub współpracuje z wieloma innymi stowarzyszeniami oraz klubami, wydaje własne czasopisma motoryzacyjne, ale również mapy i atlasy.
ADAC posiada własną, bardzo mocno rozbudowaną sieć pomocy drogowej na którą składają się między innymi warsztaty mobilne, które wyposażone SA w profesjonalny sprzęt, narzędzia i urządzenia pomiarowe. Załogi stowarzyszenia są często nazywane „ADAC-Straßenwacht”, co oznacza patrol czy służbę drogową ADAC. Służby te są bardzo skuteczne, z racji czego ochrzczono je mianem „żółtych aniołów”. Poza działalnością związaną z niesieniem pomocy na drogach, klub testuje również nowe samochody, dzięki czemu zbiera dane o ich wytrzymałości oraz awaryjności, publikując je w rankingach awaryjności aut. Dodatkowo zajmuje się badaniem bezpieczeństwa promów i tuneli, a także zajmuje się działalnością ubezpieczeniową. Mimo tych wszystkich dziedzin ADAC organizuje jeszcze imprezy sportowe, festyny oraz zjazdy aut historycznych. Dokłada starań o świadomość ekologiczną użytkowników pojazdów. ADAC posiada w swoich zasobach ponad pięćdziesiąt śmigłowców ratowniczych oraz 45 śmigłowców ewakuacyjnych. Bazy śmigłowców rozstawione są w takich punktach by pomoc mogła dotrzeć do poszkodowanych w ciągu 15 minut, a promień działania pojedynczego śmigłowca obejmuje obszar 50 do 70 km.symulator-wypadku-ADAC
W roku 2006 ADAC przeprowadził jako pierwszy crash-test motocyklowy. Nad rzeką Lech motocykl Honda Gold Wing wyposażony w poduszkę powietrzną uderzyła w vana. Poduszka powietrzna okazała się skuteczna w taki stopniu, iż uchroniła manekina przed odniesieniem obrażeń zagrażających życiu. W roku 2014 doszło do wielkiego skandalu – zostało ujawnione oszustwo w ADAC, polegające na sfałszowaniu liczby głosów w organizowanym przez automobilklub konkursie na ulubiony przez społeczeństwo niemieckie samochód. Mimo ostatniego skandalu, ADAC, jest jedną z najlepiej działający organizacji tego typu na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *