Bezpieczny samochód

Większość osób jeżdżących samochodami dba o bezpieczeństwo swoje oraz osób postronnych. Producenci aut znają te potrzeby i próbują je spełnić prześcigając się w wynalazkach mających poprawić właśnie te bezpieczeństwo. Sprawdziliśmy co teraz inżynierowi koncernów samochodowych oferują w omawianym temacie.

crash-testNa pierwszy miejscu jeżeli mówimy o bezpiecznym aucie powinna znaleźć się konstrukcja samochodu. Właśnie ona ma kluczowe znaczenie w przypadku kiedy dochodzi do zderzenia. Dlatego niektóre elementy w samochodzie powinny być dużo bardziej wytrzymalsze gdy są narażone na impakt, a niektóre powinny składać się jak harmonijka. Odpowiednia konstrukcja nadwozia powinna chronić, ale również zmniejszać ryzyko samego zderzenia. W jaki sposób? Chociażby poprzez duże szyby, odpowiednie lusterka, wąskie słupki co poprawia widoczność. Poza tymi elementami ważne jest również rozmieszczenie przycisków radia, klimatyzacji, tempomatu, itd., które podczas jazdy pozwolą nam skupić się na drodze, a nie właśnie na tych elementach. Sam tempomat (najlepiej adaptacyjny) również zwiększa bezpieczeństwo jazdy, ponieważ pozwala nam na utrzymanie stałej prędkości z zachowaniem odpowiedniej odległości od innych pojazdów. Dodatkowo jeżeli jest połączony z systemem utrzymywania ruchu pozwoli naszemu samochodowi pokonywać łuki na drodze bez naszej ingerencji. Należy jednak pamiętać, iż nie możemy w 100% ufać technologii. Prowadząc samochód zawsze musimy być skupieni i wiedzieć co się dzieje wokół nas.

samochodPowyższa technologia przyda się na autostradzie, a co w miejskim gąszczu proponują producenci aut? Funkcja automatycznego hamowania, która jest połączona z mechanizmem wykrywającym zagrożenie staje się coraz bardziej powszechna. Jeżeli naszej uwadze umknie to, że samochód przed nami się zatrzymał automatyczny hamulec uratuje nas przed kolizją. Podobnie jest gdy na drogę wjedzie rowerzysta, wejdzie pieszy czy zwierzę. Osoby nie potrafiące dobrze hamować w miejskim gąszczu mogą wspomóc się systemem automatycznego parkowania, który działa również gdy mamy podczepioną przyczepę. Nasz samochód samodzielnie i bezpiecznie zaparkuje a my nie musimy się stresować, że zarysujemy inne auto. Kolejną ciekawostką, która jest już coraz popularniejsza, a która wpływa na bezpieczeństwo to przezierny wyświetlacz. Dzięki niemu kierowca nie musi odrywać wzroku by spojrzeć na nawigację czy prędkościomierz. Dzięki tej technologii cześć komunikatów będzie wyświetlana na przedniej szybie w postaci przezroczystych komunikatów. Mogą się tam wyświetlać również informacje o ograniczeniu prędkości, które są odczytywane bezpośrednio ze znaków drogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *