Jazda samochodem w ciąży

Kobieta w ciąży- wbrew mitom – może jeździć samochodem. Jest to bezpieczne, jeżeli będzie przestrzegała kilku prostych zasad. Ważne jest to, by w szczególności przekazać najważniejsze zasady mężczyźnie, by oboje stosowali je w odpowiedni sposób.

Na pierwszy ogień weźmy pod uwagę przepis, pozwalający jeździć w ciąży bez zapiętych pasów. Oczywiście kodeks drogowy na to zezwala, jednak czy jest to bezpieczne? Niestety nie. Prawidłowo zapięte pasy uratują życie oraz zdrowie. Pas powinien leżeć na biodrach i być przełożony pod brzuchem. Nie powinien być również skręcony w żadną ze stron. To, ze jest niewygodnie nie ma większego znaczenia jeżeli w ciąża-samochódgrę wchodzi życie. Na rynku są również dostępne specjalne adaptery na pasy dla kobiet w ciąży. Można rozważyć zakupu takiego. Należy również pamiętać o tym by pasy zapinać również na tylnej kanapie. Nawet zderzenie przy prędkości 50 km/h może być śmiertelne. Prowadzenie samochodu przez ciężarną jest bezpieczne ale do pewnego momentu. Lekarze twierdzą, iż bezpieczeństwo kończy się po połowie ciąży lub po II trymestrze. Oczywiście nie brakuje kobiet, które jeżdżą niemalże do samego końca, jednak bezpieczne to nie jest. Wybuch poduszki powietrznej może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Można prowadzić auto, ale z ciążagłową. W trakcie prowadzenia samochodu nie korzystamy z telefonu (oczywiście dotyczy to wszystkich kierowców, nie tylko kobiet w ciąży), nie malujemy się, trzymamy kierownicę obiema rękami tak, by można było wykonać nagłe manewry bez żadnego problemu.

W trakcie prowadzenia auta nie należy spożywać posiłków czy pić picia. Uważamy również na prędkość, nie tylko na zakrętach, ale również na prostej drodze. Bezpieczeństwo to podstawa, a zdrowy rozsądek to obowiązek. Prędkość również należy dostosowywać do warunków pogodowych. Deszcze czy śliska nawierzchnia może być poważnym utrudnieniem w trakcie prowadzenia pojazdu. Chcąc zdążyć na odpowiednią godzinę należy wyjechać wcześniej, lepiej mieć zapas czasu niż pędzić na łeb na szyję tylko by zdążyć. Jedną z najważniejszych zasad jest ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu. Chwila nieuwagi może mieć poważne konsekwencje. Dziecko z piłką na chodniku, matka z dzieckiem w wózku na wzniesieniu, samochód nagle skręcający bez kierunkowskazu. Po prostu trzeba uważać i tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *