Kultura jazdy samochodem

Kultura jazdy autem jest rzadko obecna na polskich drogach, a tak wielce potrzebna. Pomaga ograniczać niepotrzebne napięcia i stres związany z jazdą samochodem. Dodatkowo oszczędza pieniądze. Jak? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

złe-parkowanieJazda samochodem po polskich drogach nie jest łatwa. Badania wskazują, że winni temu są sami kierowcy. W czym się to przejawia? Nadmierna prędkość, agresja na drodze, wymuszanie pierwszeństwa są prozą życia codziennego. Takie działania nie są korzystne ani dla nas, ani dla innych uczestników ruchu drogowego. Podnoszą one poziom stresu, zwiększają koszty eksploatacji auta i zmniejszają poziom bezpieczeństwa na drogach. Mimo, ze Polacy coraz częściej wyjeżdżają własnymi autami zagranicę i mają szansę obserwować innych kierowców to rzadko korzystają z tej możliwości i ich przyzwyczajenia zmieniają się dość wolno. Najczęściej Polacy korzystają z dwóch nieodpowiednich zachowań a drodze, a więc braku uprzejmości oraz agresji. Są to zachowania nieeleganckie, niebezpieczne dla innych oraz nierozważne. Jak zatem należy postępować na drodze? Po pierwsze należy odpowiednio jeździć samochodem. Płynna jazda to klucz do sukcesu. Przyspieszanie co chwila by później szybko hamować nie przynosi dobrych skutków. Zwiększamy w ten sposób zużycie paliwa oraz zwiększamy prawdopodobieństwo kolizji. By tego uniknąć należy jeździć z głową, przewidywać co może się stać na drodze, obserwować i myśleć. Należy zwracać uwagę nie tylko na samochód przed nami, ale również na te kolejne. Zachowanie odpowiedniej odległości od innego auta nie zaszkodzi.

kultura-jazdyNastępnie nie należy wymuszać pierwszeństwa oraz jeździć na tzw. suwak czyli systematycznie wpuszczać inne auta, jeżeli to przyspieszy jazdę dla wszystkich. Dodatkowo należy używać kierunkowskazów i robić to z głową, a nie w ostatnim momencie. Należy sygnalizować skręt dużo wcześniej tak by samochód za nami miał czas na reakcję. Dalej – należy przepuszczać pieszych, w szczególności jeżeli są to osoby starsze lub rodzice z dziećmi. Na koniec pozostaje kwestia parkowania. Parkując należy myśleć o tym czy inni kierowcy będą mogli obok nas bezpiecznie zaparkować lub bezpiecznie wyjechać z parkingu. To jak my ustawimy samochód wpływa na ustawienie przez innych kierowców – dlatego jest to takie ważne. Zmiana lakieru po otarciach może być bardzo kosztowana i należy o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *