Obowiązkowe wyposażenie samochodu – wersja Europa

W Polsce, tak jak w każdym innym kraju europejskim, w samochodzie musi znaleźć się obowiązkowe wyposażenie, bez którego nie można poruszać się po drogach. W przypadku krajowych przepisów brak wyposażenia nie wiąże się z konsekwencjami karnymi. Jak to wygląda w niektórych krajach europejskich? Skupimy się tutaj na krajach najczęściej odwiedzanych przez polskich kierowców.
W Austrii obowiązującym wyposażeniem jest kamizelka odblaskowa oraz apteczka, zalecane jest posiadanie łańcuchów, a wiąże się to z tym, iż na wielu mniej uczęszczanych drogach znajdują się odpowiednie oznaczenia mówiące o obowiązku założenia łańcuchów w trakcie zimy. Powinny one posiadać odpowiedni certyfikat. W Niemczech w bagażniku znajdować się powinny apteczka wraz
apteczkaz gumowymi rękawiczkami, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa. W takcie zimy nie ma obowiązku używania opon zimowych, jednak są one wymagane adekwatnie do warunków panujących na jezdni. We Francji podobnie jak w Niemczech brak jest przepisów nakazujących używanie opon zimowych, jednak w odpowiednio oznaczonych miejscach na drogach górskich będą one wymagane. W samochodzie ponad to powinny znajdować się: kamizelka (obowiązkowa dla każdego pasażera, który będzie przebywał poza pojazdem w razie awarii), trójkąt oraz komplet żarówek. Dobrze by w aucie znajdowały się również łańcuchy, które będą wymagane w specjalnie do tego oznaczonych miejscach.
Słowackie władze wymagają by w samochodzie znajdowały się trójkąt, apteczka, podnośnik, zapasowe żarówki oraz bezpieczniki, linka holownicza oraz kamizelka odblaskowa. W terminach od 15 listopada do 15 marca należy używać opon zimowych. Słowacja posiada jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów dotyczących obowiązkowego wyposażenia auta, dlatego nie należy ich lekceważyć. Włochy to trochę inna historia. W tym państwie brak jak jest jednolitych przepisów dotyczących opon zimowych – każda prowincja ma nieco inne przepisy dotyczące tych kwestii.
W górskich rejonach należy mieć w samochodzie łańcuchy. Poza tym należy posiadać trójką oraz kamizelkę. W Czechach opony zimowe są wymagane w okresie od 1 listopada do końca marca. Obowiązkowym wyposażeniem jest apteczka, komplet żarówek, trójkąt oraz kamizelka (podobnie jak we Francji – dla każdego z pasażerów). Na Litwie wymaganymi będą kamizelka (dla wszystkich pasażerów będących poza pojazdem w terenie niezabudowanym, drogach szybkiego ruchutrójkąt oraz autostradach), apteczka, trójkąt drogowy oraz gaśnica. Na oponach zimowych należy jeździć od 1 listopada do 10 kwietnia. Poza tym zalecane jest posiadanie zapasowych żarówek oraz koła zapasowego.
Należy pamiętać także, iż przed podróżą do któregokolwiek z krajów należy wcześniej sprawdzić sprawność naszego auta, dobrze też wymienić lub chociaż zabrać ze sobą na wymianę odpowiednie płyny. Nadgorliwość w tym przypadku nie będzie grzechem, dlatego odpowiednie przygotowanie jest kluczem do sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *