Polak potrafi czyli o metodach walki z fotoradarem

Ogromny wzrost liczby fotoradarów na polskich drogach spowodował, że polscy kierowcy coraz częściej wyciągają ze skrzynek mało przyjemne wezwania do uiszczenia opłaty. Na pamiątkę dostają natomiast zdjęcie, które mimo raczej kiepskiej jakości, okazuje się być najdroższą fotką w ich życiu. Taki stan rzeczy spowodował, że kierowcy coraz częściej sięgają po najróżniejsze metody zapobiegające takim zdarzeniom. Spróbujmy zatem przybliżyć nieco niektóre z nich.

Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszym środkiem wykorzystywanym przez polskich kierowców jest CB radio. Stały kontakt z pozostałymi kierowcami znacznie zmniejsza szanse na otrzymanie mandatu. Inni użytkownicy ruchu informują nas nie tylko o zamontowanym fotoradarze, ale również o patrolach drogowych czy pozostałych utrudnieniach ruchu. Największym atutem CB radia jest jego niewygórowana cena. Najprostsze modele kupić można już nawet za 200zł, co w porównaniu z cenami policyjnego taryfikatora wydaje się być dość przystępną kwotą.

Nie tak dawno kierowcy zaczęli stosować tzw. antyradary – urządzenia, których zadaniem jest wczesne wykrycie fotoradaru i poinformowanie o tym kierowcy za pomocą sygnału dźwiękowego. Urządzenie to szybko jednak okazało się być całkowitym niewypałem. Powód jest prosty – antyradary wykorzystują bowiem te same częstotliwości, co czujki radarowe systemów alarmowych. Stąd też reagowały one zbyt często, przez co trudno było odróżnić fałszywy alarm od prawdziwego.

Prawdziwą rewolucją okazała się aplikacja Yanosik, która dostępna jest całkowicie za darmo dla użytkowników telefonów wyposażonych w system android. Polega ona na tym, że jej użytkownicy sami wprowadzają dane o kontrolach drogowych do systemu, dzięki czemu inni kierowcy, po uprzednim wprowadzeniu swojej lokalizacji, mogą natychmiast uzyskać informacje o wszelkich drogowych niespodziankach. Aplikacja ma jednak pewną wadę – o ile znakomicie sprawdza się na drogach o dużym natężeniu ruchu, o tyle na mniej uczęszczanych drogach często okazuje się nieprzydatna, ponieważ ilość informacji okazuje się być niewystarczająca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *