Pomoc poszkodowanemu w wypadku samochodowym cz 2

W ostatnim miesiącu zwróciliśmy uwagę jak należy się zachować gdy jesteśmy świadkami wypadku samochodowego. Jest to sprawa bardzo ważna dla każdego kierowcy i każdy powinien mieć gruntowną wiedzę z tego zakresu. Omówiliśmy sposoby na sprawdzeniu krążenia, czas na wiedzę na temat obchodzenia się z osobami poszkodowanymi, a w szczególności z osobami rannymi. Pamiętajmy, że osoby mające cięte rany, np. od szkła, mogą mocno krwawić, co może doprowadzić do doznania szoku. Objawy to siniejące wargi, zawroty głowy, czy lepka skóra.

Na początku należy ustalić skąd dokładnie pochodzi krwawienie, najlepiej w jednorazowych rękawiczka, jeżeli jest taka możliwość – rękawiczki znajdziemy w apteczce samochodowej. Następnie sprawdzamy, czy nie ma w ranie ciał obcych (szkło, kawałki blachy, inne materiały) – jeżeli występują, należy docisnąć do siebie oba brzegi rany (nie stosujemy ucisku).apteczka 1
Jeżeli rana jest czysta, należy zastosować ucisk na ranę za pomocą czystej gazy lub innego materiału. Zdarza się, że rany występują na nogach, w takich przypadkach, jeżeli noga nie jest złamana, należy ją podnieść, co zmniejszy utratę krwi.
Kolejna sprawa, która jest warta odnotowania to sposób w jaki postępujemy z poszkodowanym. Osobę ranną należy utrzymać w cieple przy pomocy, koca, kurtki lub innych dostępnych materiałów. Ofiary, jeżeli to możliwe, nie przemieszczamy, chyba że jest bezpośrednie zagrożenie życia lub występują obrażenia kręgosłupa, głowy, czy szyi. Staramy się osobę poszkodowaną uspokoić oraz utrzymać ją przytomną. Jeżeli poszkodowanym jest motocyklista – nie zdejmujemy jemu kasku.
Dla przypomnienia i utrwalenia należy powtórzyć jeszcze raz wiedzę powszechną i większości osób bardzo dobrze znaną. Zawsze wozimy ze sobą apteczkę pierwszej pomocy. Jest ona niezbędnym wyposażeniem znajdującym się w naszym samochodzie, obok gaśnicy i koła zapasowego. Może ona uratować czyjeś życie lub nasze własne.
Ostatnią, ale równie ważną sprawą jest resuscytacja dzieci. Po utracie przez dziecko przytomności, natychmiast wzywamy pomoc. Pamiętajmy, że uciskanie klatki piersiowej dziecka jest korzystniejsze niż nie robienie niczego. Obecnie nie ma sztywnej granicy między wiekiem ofiary w postaci dziecka czy w postaci osoby dorosłej. Za dziecko uważamy osobę, która nie ma widocznych cech pokwitania. Jest natomiast różnica między dzieckiem, a niemowlęciem (do pierwszego roku życia). Różnica dotyczy techniki uciskania klatki piersiowej – u dziecka masujemy jedną ręką, u niemowlęcia dwoma palcami.
Na sam koniec przypominamy o telefonach alarmowych, które należy zapamiętać. Numer 112 to europejski numer alarmowy, 997 – to numer na Policję, 998 – Straż Pożarna oraz 999 – Pogotowie Ratunkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *