Program bezpieczna droga do szkoły

Mamy już wakacje. Po wakacjach znowu nasze dzieci pójdą do szkoły w celu zdobywani tak niezbędnej wiedzy. Co roku policja w Polsce po wakacjach organizuje wzmożone działania kontrolo-prewencyjne, które są wspierane działaniami profilaktycznymi.  Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom oraz młodzieży w rejonach znajdujących się blisko szkół oraz placówek wychowawczych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOd września większość dzieci w Polsce będzie przemierzało drogę z domu do szkoły we własnym zakresie. Będzie to ich stały element dnia codziennego, aż do kolejnych wakacji. Dlatego tak ważne jest by właśnie ta droga była bezpieczna. O to mają zadbać między innymi nasi policjanci, nauczyciele, ale również my sami jako rodzice. Kierując pojazdami w pobliżu szkół, przedszkoli i innych placówek wychowawczych należy zachować szczególną ostrożność i unikać każdego działania, które mogłoby zagrozić komukolwiek. Każdy powinien mieć na uwadze, że dzieci często po wakacjach są rozkojarzone, odzwyczajone od chodzenia do szkoły i nie zawsze zwracają uwagę na zasady ruchu drogowego. Dlatego też stałym elementem działań programu Bezpieczna droga do szkoły jest organizowanie spotkań, na które zapraszani są policjanci z rodzicami, gdzie przeprowadzane są lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Takie spotkania z policjantami są dla dzieci wielką atrakcją, co skłania je do zapoznania się z zasadami panującymi na drodze. Bardzo ważna jest również wiedza, którą posiadają funkcjonariusze drogówki. Potrafią oni w odpowiedni sposób przekazać wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego oraz udzielić dzieciom praktycznych rad oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w okolicy ich miejsca nauki.

bezpieczn-droga-do-szkołyTakie praktyki są żmudną i ciężką pracą, która jednak ma dobre efekt w przyszłości i często pomaga w uniknięciu nieszczęścia. Nie każdy rodzic wie, ale dzieci do lat 7 mogą korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. Bardzo ważne jest również noszenie przez dzieci odpowiednich ubrań z elementami odblaskowymi. Rodzice zawożący dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązkowych fotelikach. Dziecko wysiadając z samochodu do szkoły powinno wysiadać od strony chodnika lub pobocza, nigdy od strony jezdni. Akcja Bezpieczna droga do szkoły kierowana jest przede wszystkim do dzieci , ale również do dorosłych – w szczególności rodziców i nauczycieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *