Wakacje a bezpieczeństwo

Mamy już środek wakacji. Jest to okres, w którym nierzadko bardzo dużo podróżujemy autem, pokonując wiele setek kilometrów. Przed każdą dłuższą trasą należy się przygotować odpowiednio, pamiętając w głównej mierze o bezpieczeństwie. Jest to bardzo istotne. Dlaczego? Otóż w okresie letnim jest najwięcej wypadków drogowych. Co zrobić by ich uniknąć?
Pierwsza sprawa, o której nie można zapomnieć to sprawdzenie stanu technicznego naszego auta. Do podstawowych czynności zaliczymy tutaj sprawdzenie stanu płynów w samochodzie, stanu opon, ale również oświetlenia. W przypadku gdy jedna z żarówek jest przepalona, dla pewności samochodnależy wymienić również drugą – znajdującą się po drugiej stronie. Przed wyjazdem na upragnione wakacje należy we właściwy sposób zadbać o bagaż. Jego odpowiednie ułożenie jest niezwykle ważne i wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Zasada jest prosta. Na spodzie kładziemy najcięższy bagaż, między walizki wkładamy mniejsze i lżejsze przedmioty. Należy unikać układania bagażu we wnętrz pojazdu, jednak jeżeli już musimy, to należy umiejscowić go na podłodze w nogach pasażerów.
Następnie sprawdzamy czy posiadamy sprawne koło zapasowe, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę. Dodatkowo nie zawadzi posiadać linkę holowniczą oraz kable rozruchowe. Jeżeli podróżujemy z małym dzieckiem, bardzo ważne jest odpowiednie zamontowanie fotelika oraz zapięcie samego dziecka. Jest to niezwykle istotne dla ochrony naszego pupila. Osoby, które używają nawigacji (czy to w telefonie, czy wbudowanej w samochodzie) muszą pamiętać, iż jest to pomoc, mająca ułatwić jazdę, a nie ekran w który należy cały czas się wpatrywać. Wiele wypadków i kolizji jest powodowanych przez osoby nadmiernie ufającym nawigacjom przez co tracącym czujność
i mogącym powodować niebezpieczne sytuacje na drodze.
W przodku wyjazdu za granicę naszego pięknego kraju należy zaznajomić się z przepisami drogowymi, ograniczeniami prędkości oraz wymogami dotyczącymi obowiązkowego wyposażenia auta w każdym z krajów przez, który będziemy przejeżdżać. Apteczka, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki, czy jazda na ciągle włączonych światłach to już standard w większości krajów europejskich. Znajomość przepisów drogowych danego kraju pozwoli uniknąć płacenia drogich mandatów, ale również i to najważnfotelik dla dzieckaiejsze przyczyni się do naszej bezpiecznej podróży.
Podstawowym obowiązkiem (którego nie należy lekceważyć) jest również sprawdzenie dokumentów – prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia pojazdu, czy przeglądu. Wydaje się śmieszne, ale jednak dla pewności warto sprawdzić. Odpowiednia jazda samochodem jest również bardzo ważna. Nie należy się spieszyć, planować postoje. Przestrzeganie przepisów drogowych to podstawa, wpływająca na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu. Wybierając miejsce na postój należy szukać takiego, które jest odpowiednio wyznaczone. Zostawiając auto same pamiętajmy o jego dokładnym zamknięciu oraz zabraniu z niego najcenniejszych przedmiotów, w tym telefonu, pieniędzy oraz dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *