Zasady bezpieczeństwa na drodze – widoczność

Zawsze należy pamiętać o zasadach, które należy zachować na drodze. Czy to odwozimy dziecko samochodem lub odprowadzamy za rączkę do szkoły, a potem ono samo wraca do domu. Zasad bezpieczeństwa należy uczy już przedszkolaki, a wymagać znajomości od pierwszoklasistów.

rowerek-dziecięcyJedną z najważniejszych zasad jest zasada widoczności na drodze. Obecnie na drodze jest mnóstwo samochodów, poruszających się szybko często wbrew zdrowemu rozsądkowi. Jest to zagrożenie dla naszej pociechy dlatego też należy odpowiednie je przygotować na wyjście na drogę. Należy zadbać by dziecko było widoczne dla kierowców. Jest to szczególnie ważne w mniejszych miejscowościach gdzie drogi nie są dobrze oświetlone, a dziecko musi chodzić chodnikiem tuż przy jezdni. Najlepszym rozwiązaniem jest założenie dziecku kamizelki odblaskowej. Jest to niewielki wydatek a jakże potrzebny. Najbardziej widoczne kolory to kolory jaskrawe – żółty lub pomarańczowy. Taką kamizelkę należy założyć dziecku na ubranie oraz na tornister – nigdy pod tornister ponieważ kamizelka w takim wypadku nie spełni swoich funkcji – będzie niewidoczna. Na rynku od jakiegoś czasu mamy również dostępne wiele gadżetów, które również mogą się przydać. Do wyboru są naklejki, breloczki, wisiorki oraz rzepy, które można przyczepić do ubrania czy plecaka.

SONY DSCWażne jest właśnie odpowiednie oznaczenie plecaka czy tornistra. Naklejki czy breloczki należy przyczepić na klapie tornistra oraz po jego bokach. Zimą elementy odblaskowe można przymocować na spodniach lub na butach. Dobrym pomysłem będzie również przyczepić niewielkie elementy odblaskowe na przedzie kurtki lub czapce tak by był widoczne dla nadjeżdżających samochodów. Jeżeli dziecko używa roweru jako środka lokomocyjnego to należy również o odpowiednie jego oznaczenie. Rower taki powinien zawierać światło białe z przodu oraz czerwone z tyłu. Potrzebne będą również sprawne hamulce, dodatkowe elementy odblaskowe na kołach, ramie i siodełku. Przyda się również sprawny dzwonek. Niezbędny będzie kask. Jeżeli dziecko nie będzie chciało go nosić należy zabronić mu korzystania z roweru. Należy pamiętać, iż bezpieczeństwo naszych dzieci zależy od nas, to własnie rodzice muszą przygotować dziecko do życia i do bycia ostrożnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *