Zmiany w przepisach dla kierowców

W październiku 2018 roku weszły zmiany w przepisach dotyczących kierowców. Nowe przepisy dotyczą dokumentów który należy przy sobie posiadać, a dokładniej nie posiadać. Czego dotyczą zmiany? Zapraszam do naszego artykułu.

radiowózOd 1 października 2018 roku nie musimy się już martwić że zapomnieliśmy z domu zabrać dokumenty. Od tej daty nie musimy przy sobie posiadać dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia ubezpieczenia OC. Wszelkie dane dotyczące kierowcy znajdują się bowiem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a odpowiednie służby czyli policja, straż miejska czy Inspekcja Transportu Drogowego podczas kontroli sprawdzą nasze dane w bazie cepik. Zmieniają się również przepisy dotyczące zatrzymania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego. W przypadku gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu albo porządkowi ruchu drogowego, odpowiedni organ odnotowuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Taka informacja następnie ma być przekazywana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierowca otrzymuje pokwitowanie zatrzymania dokumentów.

policjaNależy pamiętać iż zmiana przepisów nie oznacza że dokumenty możemy wyrzucić do kosza. Kierowca w dalszym ciągu musi mieć przy sobie prawo jazdy oraz dowód osobisty. Dodatkowo kierowca może zostać zapytany przez policję gdzie aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu. W takiej sytuacji wystarczy informacja, iż znajduje się on czy to w domu czy w siedzibie firmy. Pamiętajmy, że nie oznacza to również, iż nie potrzebujemy dowodu rejestracyjnego w ogóle tak samo jak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. W dalszym ciągu przy każdej zmianie samochodu musimy mieć odpowiedni dowód rejestracyjny, a co roku musimy ubezpieczyć auto obowiązkowym ubezpieczeniem. Zmiany, które wprowadził ustawodawca mają skrócić czas kontroli oraz ułatwić jej przeprowadzanie. Czy zmiany okażą się skuteczne? Czas pokaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *