Zmiany w przepisach drogowych 2019

Rok 2019 ma przynieść w Polsce duże zmiany dotyczące przepisów obowiązujących kierowców, niektóre z nich będą wyglądały podobnie jak w Niemczech Czy we Francji. Pojawią się również nowe mandaty za nowe przewinienie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym owych zmian.

policjaJedną z ważniejszych zmian w nowym roku ma być odstęp pomiędzy pojazdami na autostradach. Resort infrastruktury obecnie pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu do zachowania którego zobowiązani będą kierowcy. Nowe prawo ma działać jednak jedynie na drogach o najwyższych parametrach, a sam odstęp pewnie będzie określony w metrach. W Niemczech czy we Francji jadąc 120 km należy utrzymać przynajmniej 60 m odstęp od kolejnego pojazdu. W jaki sposób policja sprawdzi wielkość odstępu? Otóż istnieją i odpowiednie mierniki laserowe. W2019 roku policja ma dysponować 400 sztukami takich urządzeń. Kolejne prace trwają na tak zwanym korytarzami życia, które będą musieli tworzyć kierowcy w razie zastoju na drogach. Nie wiadomo jeszcze dokładnie jakiej kategorii dróg miałby obowiązywać ten przepis ani jakie kary będą za nie dostosowanie się do jego rozwiązań. W innych krajach europejskich takie wykroczenie może równa się mandatami w wysokości 300 €.

drogi-w-polsceNa 2019 rok Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przywidziała również analizę wprowadzenia obowiązku stosowania kasków rowerowych przez dzieci do zakończenia szkoły podstawowej. W planie tym również zaznaczono wiele innych działań mających poprawić bezpieczeństwo, ale również intensyfikację nadzoru policji nad działaniami kierowców. W Sejmie znajduje się również procesowania ustawa zakładająca karanie za zmianę wskaźników licznika kilometrów przejechanych przez pojazdy. Ma to zapobiec powszechnemu zjawisku przekręcania liczników. Prawo ma przewidywać karę więzienia od 3 miesięcy do 5 lat dla osób które dokonują nieuprawnionej zmiany wskaźnika licznika oraz taką samą wysokość kary dla osób zlecających taką usługę. Pierwotnym terminem wejścia w życie miał być 1 stycznia 2019 roku jednak prace nad ustawą dalszym ciągu trwają. Dużo wskazuje również na to iż w 2019 roku zmieni się lista obowiązkowego wyposażenie samochodów. Dziś jest na niej gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Od 2019 roku ma obowiązywać również przymus posiadania apteczki. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad wymaganiami co do zawartości apteczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *