Wstęp
Bezpieczeństwo na drodze jest sprawą priorytetową dla każdego użytkownika drogi, bez względu na to, czy jesteśmy pieszym, kierowcą czy rowerzystą. Piesi są jedną z najbardziej narażonych grup, a wypadki z ich udziałem zdarzają się zbyt często. Właściwe zachowanie oraz świadomość zagrożeń na drodze mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia ryzyka nieszczęśliwych zdarzeń drogowych.
Poruszanie się po chodniku
Chodnik to miejsce przeznaczone dla pieszych. To tutaj powinniśmy się poruszać, jeśli tylko jest to możliwe. Należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej odległości od krawędzi chodnika, a także unikać poruszania się tuż przy jezdni, szczególnie jeżeli ruch jest intensywny.
Przejście przez jezdnię
Przekraczanie jezdni powinno odbywać się wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, takich jak przejścia dla pieszych czy sygnalizacja świetlna. Przed wejściem na pasy, należy się zatrzymać, spojrzeć w obie strony i upewnić się, że jest bezpiecznie. Nawet jeżeli mamy zielone światło, zawsze warto się upewnić, że kierowcy nas zauważyli i zatrzymali się.
Poruszanie się po zmroku
Poruszanie się po zmroku wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Aby zwiększyć swoją widoczność dla innych użytkowników drogi, warto nosić elementy odblaskowe. Mogą to być specjalne opaski, kamizelki, ale też elementy naszej codziennej garderoby.
Alkohol a bezpieczeństwo pieszych
Alkohol znacznie ogranicza naszą zdolność reagowania, a także wpływa na ocenę sytuacji na drodze. Nawet niewielka ilość alkoholu może stanowić poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego też, jeśli spożywaliśmy alkohol, powinniśmy zrezygnować z poruszania się samodzielnie, szczególnie w ruchu drogowym.
Podsumowanie
Bezpieczeństwo pieszych na drodze zależy od wielu czynników. Świadomość zagrożeń i odpowiednie zachowanie na drodze to podstawa, której nie powinniśmy lekceważyć. Pamiętajmy, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze spoczywa na każdym z nas.